صفحه اصلی > شناسنامه
شناسنامه
پديدآور:
، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ ح‍س‍‍ن‌
ف‍خ‍رال‍م‍ح‍ق‍ق‍ی‍ن‌
، ۶۸۲-۷۷۱ق‌.
عنوان:
معراج الیقین فی شرح نهج المسترشدین
موضوع:
کلام شیعه امامیه
اص‍ول‌ دی‍ن‌
-- قرن‏‫ ۸ق.‏‬
زبان اثر:
عربی
نوع:
همه انواع مدارک--متون--كتابها--نسخه خطي
شماره ثبت:
جمهوری اسلامی ایران
توصیف:
نسخه در حاشیه تصحیح شده ، حاشیه‌های اندکی در رابطه با متن دارد بدون امضاء ، که فقط یک مورد آن با امضای جلال‌الدین همایی است (ص۲۶۳) ، در ص ۱۴ حاشیه دیگری با همان امضاء دیده می‌شود ولی در رابطه با پس و پیش بودن صفحات می‌باشد.
زبان عربی
بسمله ، الحمدلله المنفذ من الحیره بحسن توفیقه المخلص من الضلال بهدایه طریقه المرشد الی سبیل الصواب ...
« نهج المسترشدین فی اصول الدین» کتاب مختصری است در موضوعات کلامی و مسائل مربوط به اصول دین که مؤلف جهت فرزندش فخر‌المحققین در سیزده فصل به رشته تحریر در آورده ؛ نسخه حاضر شرح این اثر توسط همین فخر‌المحققین مذکور می‌باشد که آن را به سال ۷۱۵ق. و در زمان حیات پدرش تدوین کرده است. این شرح شامل تمامی متن بوده و با عناوین « قال دام‌ظله - اقول » می‌باشد.
قدمت نسخه و نزدیک بودن تاریخ کتابت آن با زمان حیات شارح ( نسخه پنج سال بعد از وفات شارح کتابت شده) ، توضیحاتی که مرحوم جلال‌الدین همایی در دو صفحه اول نسخه راجع به آن نوشته‌اند ، و دستخط و مهر میرزا رفیعا نائینی در آن.
تمامی اوراق نیمه اول نسخه وصالی شده ، لبه پایین اکثر اوراق آب‌افتادگی دارد ، شیرازه قسمت‌هایی از نسخه از هم باز است ، صفحه ۱۵۷ دنباله صفحه ۱۴۰ است که جا‌بجا صحافی شده ، افتادگی بین صفحات ۲۰۰ و ۲۰۱ ، همچنین ظاهرآ یک برگ افتادگی بین صفحات ۲۱۶ و ۲۱۷ ، راده صفحه ۲۴۰ در صفحه ۲۴۱ نیست ولی مطالب پیوستگی دارد ؛ لازم به ذکر است که تمامی موارد مربوط به نواقص اوراق که در بالا ذکر شد ، توسط مرحوم همایی در رقعه‌های باریکی نوشته شده و لای ه
نسخه بررسی شده .
در برگ اول نسخه یادداشت‌هایی از مرحوم جلال‌الدین همایی بشرح ذیل دیده می‌شود : در صفحه ۱ توضیحاتی در مورد این اثر و نویسنده و شارح آن و نیز تاریخ کتابت و کاتب نسخه و منحصر بفرد بودن آن از جهت قدمت و صحت و تمامیت متن آن ؛ و مطالبی راجع به مالکین نسخه و سجع مهر آنان. در صفحه ۲ یادداشت تملیکی مرحوم همایی و اینکه این نسخه را در اوایل ربیع الثانی سال ۱۳۸۱ق. مطابق با اواخر شهریور ۱۳۴۰ش. از سید مجتبی الروضاتی پسر میرزا‌محمد‌باقر الموس
اسفند ۱۳۸۷.
و لیکن هذا اخر ما نورده فی شرح کتاب نهج المسترشدین فی اصول الدین اللهم فکما وفقتنا لکشف استاره و ایضاح اسراره من غیر اختصار مخل و لا تطویل مخل صل علی اشرف الذوات الطاهرات و اکمل النفوس الزاکیات محمد النبی و عترته الطاهرین الائمه المعصومین الذین اذهب الله عنهم الرجس و طهرهم تطهیرا و الحمدلله وحده.
فرغ من تعلیقه العبد الفقیر الی رحمه ربه العزیز الغفار عبد‌الله بن حسن بن محمد بن النجار عصر یوم الاربعا خامس‌عشر شهر ذی‌القعده الحرام من سنه ست و سبعین و سبعمائه.
جنس:
Image/jpg
شناسه كد كتاب:
1235405
نمايش | تحويل
192.168.32.137
نمایشگرهای مدرک
ویرایش های مدرک
کلید واژه ها
مدارک مشابه

لطفا نظر خود را وارد کنید

نام: ایمیل: